MŚ w SuperEnduro wracają do Łodzi
MŚ w SuperEnduro wracają do Łodzi

Uczestnicy GP Polski w SuperEnduro po raz czwarty będą się ścigali w Atlas Arenie. Wcześniej eliminacje w łódzkiej hali odbyły się w 2011, 2012 i 2013 r. Kolejną zorganizowano jednak w trójmiejskiej Ergo Arenie.

– Przenosiny były z czysto ekonomicznego podejścia do dyscypliny. Organizacja MŚ to są ogromne koszty, a w ub. roku wspierający nas sponsorzy pochodzili niekoniecznie z terenów blisko Łodzi. Musieliśmy więc szukać miejsca, w którym łatwiej byłoby sfinansować imprezę. Nie udało się jednak idealnie tego zrobić – wyjaśnił w czwartek na konferencji prasowej prezes Łódzkiego Klubu Motorowego Marek Brygider.

W tym roku ŁKM będzie organizował SuperEnduro wspólnie z Miejską Areną Kultury i Sportu, która zarządza Atlas Areną. Prezes MAKiS Krzysztof Maciaszczyk nie ukrywał, że decyzja o aktywnym włączeniu się w organizację imprezy była spowodowana m.in. chęcią doprowadzenia do jej powrotu do Łodzi.

– Czujemy się w małym stopniu ojcem sukcesu tej imprezy w Polsce i bardzo nam było przykro, że w ub. roku wyprowadziła się ona do innego miasta. Żeby jednak wzmocnić decyzję ŁKM o powrocie zadeklarowaliśmy, że będziemy pełnoprawnym współorganizatorem. To wiąże się z wzięciem na siebie większego ryzyka, ale też z możliwością osiągnięcia większych dochodów – powiedział Maciaszczyk.

Nie był to jednak jedyny element, który przesądził o powrocie SuperEnduro do Atlas Areny. Kolejnym była konstrukcja łódzkiej hali, która umożliwia wytyczenie toru w taki sposób, by jego część znajdowała się na trybunach.

– Wjazd na trybuny to jest to, co bardzo podoba się kibicom i zawodnikom, a czego nikt na świecie jeszcze nie zrobił. Byliśmy z taką przeszkodą pierwsi i nadal jesteśmy jedyni. Ta przeszkoda zbliżająca zawodników do kibiców jest niepowtarzalna i była jednym z elementów powrotu do Łodzi – wyjaśnił Brygider.

Oprócz wjazdu na trybuny w tym roku zawodnicy będą mieli też do pokonania m.in. wydmę piaskową, basen z wodą umieszczony pomiędzy sekcjami kamiennymi, dużo hopek, pryzmy z kłód drewnianych itp. W Atlas Arenie do tej pory rozpoczynano rywalizację na wprost trybuny głównej. W tym roku zawodnicy będą ruszali z głównego wejścia na płytę hali.

powiedział Brygider.

W nadchodzącym cyklu Grand Prix tytułu mistrza świata w SuperEnduro będzie bronił Tadeusz "Taddy" Błażusiak. Po raz pierwszy w historii ze wszystkich eliminacji MŚ będą przeprowadzone bezpośrednie transmisje telewizyjne.

źródło sport.tvp.pl